طرح درس شیوه نوین
|
مشخصات كلي جدول طرح درس روزانه مبتني بر استفاده از ICT تاريخ 7/12/1390 | ||||
|
نام كتاب: جغرافيا (1) |
رشته تحصيلي: خياطي |
پايه تحصيلي: دوم |
عنوان درس: انسان و بيابان | |
|
نام دبير: كبرا حسيني شيرتري |
ميزان تحصيلات: ليسانس |
سابقه تدريس: 16 سال |
نام دبيرستان: شهيد همت | |
|
تعداد دانش آموزان: 18 نفر |
مدت جلسه: 75 دقيقه |
مدت تدريس: 30 دقيقه |
منطقه 18 آموزش و پرورش شهر تهران | |
|
• هدف كلي: دانش آموزان با مفهوم بيابان زايي و نقش انسان در گسترش بيابان و بيابان زدايي آشنا مي گردند. | ||||
|
• اهداف جزيي كه دانش آموزان انتظار مي رود: 1- اهميت خاك را بفهمند 2- تاثير عملكرد انسان در گسترش بيابان را درك كنند. 3- با پيامدهاي گسترش بيابان آشنا شوند. 4- با شيوه هاي بيابان زدايي آشنا شوند و تاثير روشهاي بيابان زدايي را ياد بگيرند. |
عناوين فرعي درس 1- فرسايش خاك 2- چراي بي رويه دام ها 3- قطع درختان 4- شخم زدن نامناسب زمين 5- شور شدن خاك 6- بيابان زدايي |
روش تدريس تركيبي از 1- پرسش و پاسخ 2- يورش فكري 3- مبتني بر استفاده از ICT | ||
•رفتار ورودي
1- دانش آموزان در دروس قبل با ويژگي هاي بيابان و علل ايجاد آن آشنا شده باشند.
2- محدوده بيابان هاي بزرگ جهان و ايران را بدانند.
|
فرايند تدريس |
رديف |
فعاليت هاي معلم |
روش تدريس |
ابزار |
پيش بيني فعاليت دانش آموزان |
زمان دقيقه |
|
فعاليت قبل از تدريس |
1- حضور و غياب و بازديد تكاليف |
سلام و احوال پرسي، با روي خوش ارتباط صميمانه با دانش آموزان برقرار مي شود. |
|
پوشه فعاليت گروهي |
شور و نشاط و حس رقابت در ارائه فعاليت |
5 دقيقه |
|
ارزشيابي تشخيصي و ايجاد انگيزه |
جلب توجه دانش آموزان به تصاوير بيابان نصب شده در ديوار و سوالاتي از تصاوير و نقشه، توجه دانش آموزان را به بيابان زايي جلب مي كنم. هر دانش آموز در باره يك تصوير توضيح دهد. حدود بيابان هاي بزرگ جهان برروي نقشه نشان داده شود و علل ايجاد آن. |
پرسش و پاسخ و يورش فكري |
نقشه جهان و عكسها و تصاوير |
پاسخ به سوالات و اظهار نظر و كنجكاو شدن نسبت به بيابان |
5 دقيقه | |
|
هنگام تدريس |
ارائه درس جديد |
پس از ايجاد انگيزه، اسلايدهاي بيابان نشان داده مي شود. نمايش تصاويري از نقش انسان در بيابان زايي، تصوير چراي بي رويه دامها، چگونگي قطع درختان و بوته كني، شخم زدن در جهت شيب زمين و تاثير هر كدام در گسترش بيابان، تصاويري از تهديد بيابان بر زندگي و تاسيسات همراه با توضيح معلم. سپس نمايش اسلايد اقدام انسانها در بيابان زدايي ( تصاوير مالچ پاشي و تاثير آن در چند سال بعد، بادشكن، كشت رديفي...) در انتها نمايش فيلم از صحنه زندگي مردم در بيابان و پس از بيابان زدايي |
مبتني بر ICT |
ويدئو پروژكتور رايانه سي دي پاور پوينت و اسلايد و فيلم |
توجه دقيق به تصاوير همراه با احساس تاثير نسبت به بيابان زايي و احساس رضايت از بيابان زدايي |
25 دقيقه |
|
فرايند تدريس |
رديف |
فعاليت هاي معلم |
روش تدريس |
ابزار |
پيش بيني فعاليت دانش آموزان |
زمان دقيقه |
|
در حين تدريس |
1- ارزشيابي مستمر (تكويني) |
كنترل يادداشتهاي دانش آموزان و برداشتهاي آن ها از فيلم |
پرسش و پاسخ و بحث گروهي |
كتاب |
پاسخ گويي به سوالات و شركت در بحث گروهي |
5 دقيقه |
|
در حين تدريس |
2- نتيجه گيري و جمع بندي |
ايجاد حس مسئوليت در دانش آموزان نسبت به گسترش بيابان- چاره جويي و بررسي راهكارهها جهت بيابان زدايي |
بحث گروهي تبادل نظر ايده پردازي |
مجلات مرتبط (بيابان، سبز، جنگل) |
بررسي مقالات و خواندن آن و تبادل نظر دادن پيشنهاد و انتقاد |
10 دقيقه |
|
پس از تدريس |
3- ارزشيابي پاياني |
پخش سوال 1- تعريف بيابان زايي 2- نقش انسان در گسترش بيابان 3- روش هاي بيابان زدايي ... |
سوال كتبي |
برگه سوال |
پاسخ گويي به طور گروهي و تبادل نظر |
10 دقيقه |
|
پس از تدريس |
4- فعاليت تكميلي و ارائه تكليف |
مطالعه درس 6و7 كتاب در جلسه آينده پژوهش به صورت گروهي در باره موضوعات زير 1- پيامد خطر گسترش بيابان در استان تهران و راههاي مقابله با آن 2- تمايل به مشاركت در بيابان زدايي- بيان شيوه مشاركت و انگيزه مشاركت |
كمك به دانش آموزان در جستجو سايت مورد نظر |
سايت هاي اينترنتي- مقالات موجود در مجلات و كتب علمي كتابخانه |
بازكردن سايت مرتبط و جستجو در محيط |
15 دقيقه در كلاس |
|
اهداف رفتاري |
ازدانش آموزان انتظار مي رود 1- بيابان هاي بزرگ جهان و ايران را بشناسند و ويژيگي هاي آن را بدانند (حيطه يادگيري) 2- بررسي كنند كه انسانها چگونه موجب فرسايش خاك و گسترش بيابان مي شوند (حيطه شناختي – در سطح تحليل) 3- شيوه هاي بيابان زدايي را دانسته و روش هاي جديدي را پيشنهاد كنند.(حيطه شناختي و نتيجه گيري) | |||||
نكته: به جهت طولاني شدن فيلم بخشهايي از فعاليت در كلاس حذف گرديده است.